Čtenáři budou muset pochopit, že občas se vyskytne aplikace, která je nad síly a mentální schopnosti nás, nebohých recenzentů. Co tvůrce zamýšlel? Co chtěl uživatelům přinést? Jak se s tím pracuje? Proč to neustále tuhne a padá?

Nelze tak nakonec přinést recenzi, ale spíše zprávu o tom, jak jsme se pokoušeli recenzovat, dostat se věci na kloub, případně na kobylku, a neuspěli. Zprávu o aplikaci nazvané Zlaté Stránky. Jelikož činnost firmy je celkem známá, očekávali jsme, že půjde o hledání lidí, firem a služeb na iPadu či iPhonu. Trefili jsme se?

Prvním překvapením je, že Zlaté Stránky nedokáží zjistit aktuální polohu a ani nežádají o její zadání. Při spuštění a dotazu vždy tvrdohlavě zadají Prahu, což samozřejmě nás Brňáky i všechny ostatní nejen naštve, ale i prudí při používání aplikace. Dobře, zadáme tedy kromě klíčového slova i lokaci, když to chcete, a podíváme se, jak to vypadá s řemeslníky v blízkém okolí. Appka cosi zobrazí, ale velmi málo – že by na ploše cca 50×50 kilometrů včetně města Brna bylo pouze sedm kamenictví? Zkoušíme, co na to říká strejda Google, a ten samozřejmě vyplivne další podniky tohoto typu, pomalu v každém menším městečku – a aby paradoxů nebylo málo, jako odkaz na tyto provozovny uvede, co byste čekali, Zlaté stránky.  Chceme zkoumat dále, ale ne moc se daří, aplikace každou chvilku spadne, respektive ztuhne, přestane reagovat a je nutné ji odstřelit a spustit znovu. Trápíme appku dále a zjišťujeme, že když si s ní člověk chvilku „hraje“, různě zoomuje a zadává funkci „najít poblíž“, najednou se vynoří podniky daného typu, které předtím v krátkém seznamu nebyly. Holt asi je potřeba appku trochu mačkat, aby pustila šťávu – ale jak to má uživatel poznat, jak ví, kde a jak „zmáčknout“?

Problém je také se zadávacími („klíčovými“) slovy. Musíte znát přesně nomenklaturu oborů činnosti, na podobná, příbuzná slova a na organické vyhledávací termíny appka nereaguje. Aha, a už zase ztuhla – takže restart a znovu.

U nalezených firem či služeb appka zobrazí základní informace, které dodal provozovatel. Pokud se vám podaří ovšem klepnout na to správné místo – některé ovládací prvky jsou malinké, že se trefíte napopáté, řada dalších ani nepůsobí jako „klikací“ prvek. Informace zde jsou obvykle dostatečné, někdy ne, ale samozřejmě chápeme, že doplnění kvalitních informací je na provozovateli prodejny, ne na Zlatých stránkách.

Kromě firem a služeb nabízejí Zlaté stránky též vyhledávání podle jmen. Když už jste ve firmách předvolili vaši lokaci, v sekci Lidé aplikace opět ochotně skočí do Prahy. Zkoušíme tedy hledat lidi – vracíme se o deset let zpátky, do doby telefonního seznamu. Appka ztuhla, restart a znovu. Aplikace se nám pokouší jména dokonce „našeptávat“, ale i z našeptávače máme pocit, že v ní není snad více než pár stovek jmen a tudíž i telefonních kontaktů na osoby. Více vyzkoušet nebylo možné, při každém pokusu o hledání lidí nastalo neomylné ztuhnutí.

S povzdechem, že i recenzent má pouze jedny nervy, končíme nerovný boj s touto aplikací a píšeme informační boxík.  Avšak, ne – ještě se podíváme, co o sobě appka sama tvrdí na AppStore, protože to u zmetků bývá často důvod k finálnímu pobavení. Nezklamali jsme se – tvůrci říkají, že aplikace nabízí „dotupné“ info, neměli snad na mysli „potupné“? A závěrečný pokus o slogan, výbuch kreativity ve společnosti Mediatel praví: Zlaté stránky – Našli jste zlato. My říkáme: Zlaté stránky – Našli jste…. (cenzurováno šéfredaktorem).

Aplikace: Zlaté stránky, zde na AppStore
Platforma, data: univerzální, 2,1 MB
Výrobce: European Directories
Cena: zdarma
Naše hodnocení: 0/5 (Některé aplikace jsou špatně navržené a některé zase tuhnou. Aby aplikace byla špatně navržená a ještě k tomu permanentně tuhla, to se tak často nevidí).

 

One Response to Zlaté stránky: tak tohle jsme poněkud nepochopili

  1. […] a firma po nějaké době váhání a ne příliš dobré hlavní aplikace (Zlaté stránky, recenzovali jsme, šlo o jednu z prvních a nepovedených verzí, nyní je to už lepší) vyrazila do světa s […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>